10.2. Użycie wielkiej i małej litery – 10.2.1. Tytuły aktów prawnych
10.2. Użycie wielkiej i małej litery
10.2.1. Tytuły aktów prawnych
Traktaty, porozumienia, konwencje, karty, protokoły i umowy
a) Tytuł pełny
Zasada ogólna: w oficjalnej nazwie (pełnym tytule) dokumentu tylko pierwszy wyraz należy pisać wielką literą.
Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Traktat o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej
Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym
Porozumienie w formie wymiany listów między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotą Europejską dotyczące załącznika IVb Umowy przejściowej dotyczącej handlu i spraw związanych z handlem między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Węgla i Stali oraz Układu europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi
Porozumienie międzyinstytucjonalne pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej i należytego zarządzania finansami
Porozumienie o partnerstwie i współpracy
Jednolity akt europejski
Partnerstwo dla członkostwa
Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności
Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych
Karta praw podstawowych Unii Europejskiej
Wspólnotowa karta socjalnych praw podstawowych pracowników
Protokół socjalny, Protokół w sprawie stosowania zasad subsydiarności i proporcjonalności
Protokół 1 do Umowy między Europejską Wspólnotą Węgla i Stali i Republiką Turcji dotyczącej handlu produktami objętymi Traktatem ustanawiającym Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, Protokół dodatkowy do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu
Porozumienie nicejskie dotyczące międzynarodowej klasyfikacji towarów i usług dla celów rejestracji znaków
Umowa przejściowa dotycząca handlu i spraw związanych z handlem pomiędzy Wspólnotą Europejską, Europejską Wspólnotą Węgla i Stali oraz Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Republiką Kazachstanu, z drugiej strony
b) Skrócone, jednowyrazowe nazwy i tytuły
Jeżeli w tekście używa się skróconych, jednowyrazowych nazw dokumentów i aktów prawnych, umów, traktatów itp., których pełna nazwa została wymieniona wcześniej, to te skrócone nazwy można zapisać wielką literą w przypadkach uzasadnionych względami czytelności i zrozumiałości tekstu:
Zgodnie z art. 290 Traktatu prawodawca powierza Komisji zadanie polegające na uzupełnieniu lub zmianie niektórych, innych niż istotne, elementów wspomnianego rozporządzenia.
W przypadku jednowyrazowych określeń uzupełnionych zaimkiem wskazującym lub formą przymiotnika niniejszy zaleca się użycie małej litery, gdyż nie jest to skrócona nazwa, tylko określenie opisowe.
c) Tytuły skrócone i nazwy zwyczajowe – co najmniej dwuwyrazowe
W przypadku nazw zwyczajowych i skróconych nazw aktów prawnych wszystkie człony należy pisać małą literą – właśnie mała litera wskazuje na to, że mamy do czynienia z nazwą nieoficjalną:
traktat amsterdamski, traktat z Amsterdamu, traktat nicejski, traktat z Nicei, traktat rzymski, traktaty rzymskie, traktaty założycielskie, traktat lizboński (ale, w prawodawstwie unijnym: Traktat z Lizbony)
traktat akcesyjny
traktat konstytucyjny (nazwa rodzaju aktu, a nie nazwa własna)
konwencja paryska, konwencja brukselska, konwencja genewska (to nazwy zwyczajowe)
konwencja o ochronie praw człowieka (niepełny tytuł)
protokół z Palermo, protokół z Kioto
porozumienie nicejskie
umowa z Saarbrücken
W przypadku rozbudowanych tytułów umów, konwencji itp. dopuszcza się możliwość potraktowania skróconego zapisu jako tytułu (pierwszy wyraz wielka literą), o ile:
W przypadku zwrotów takich, jak dalej zwana umową/Umową, w niniejszej konwencji/Konwencji, jeżeli istnieje ryzyko pomyłki w związku z inną umową przytaczaną w tekście, zalecane jest użycie wielkiej litery (zwykle w chwili definiowania, np. zwaną dalej Umową).
d) Skrócone nazwy traktatów (traktat UE / Traktat UE, traktat WE / Traktat WE, traktat Euratom / Traktat Euratom)
Zasady dotyczące pisowni skróconych nazw traktatów (traktat UE / Traktat UE, traktat WE / Traktat WE, traktat Euratom / Traktat Euratom) przyjęte w poszczególnych instytucjach nie są jednolite.
W Dzienniku Urzędowym, poza dokumentami Trybunału Sprawiedliwości, obowiązuje zapis wielką literą.
W unijnym prawie wtórnym obowiązuje również zapis wielką literą słowa Traktaty (w liczbie mnogiej) w odniesieniu do TUE i TFUE traktowanych łącznie (ew., w kontekstach historycznych, TUE i TWE).
W prawodawstwie unijnym zapisujemy również wielką literą Traktat z Lizbony (choć: traktat z Amsterdamu, traktat z Nicei).
Unijne akty prawne – dyrektywy, rozporządzenia, decyzje, ustawy itp.
Istnieje rozbieżność między praktyką prawną a przepisami ortograficznymi. Przepisy ortograficzne mówią o pisaniu pierwszego słowa (czyli decyzja, rozporządzenie itp.) od wielkiej litery, praktyka prawna zaś nakazuje nazwy aktów prawnych zapisywać w tekstach ciągłych małymi literami, a w tytułach wersalikami. Tytuły aktów prawnych Unii Europejskiej w tekście ciągłym zapisujemy zgodnie ze zwyczajem prawnym – małymi literami (rozporządzenie, dyrektywa, decyzja, zalecenie itp.), niezależnie od tego, czy występują z podaniem tytułu pełnego czy skróconego:
uwzględniając dyrektywę 2004/17/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. koordynującą procedury udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych (1), w szczególności jej art. 30 ust. 4 i 6,
Ponieważ Komisji nie zgłoszono żadnego oświadczenia o sprzeciwie na podstawie art. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006, należy zatwierdzić przedmiotową zmianę.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 kwietnia 2011 r.
Tytuły komunikatów Komisji i innych podobnych dokumentów
Jeżeli komunikat ma tytuł „hasłowy” (tytuł stanowi samodzielną całość składniową, mogącą funkcjonować niezależnie od słowa komunikat) – tytuł ten zapisujemy w cudzysłowie, pierwszy wyraz wielką literą; wyraz komunikat, zapisywany małą literą, pozostaje przed cudzysłowem.
Jeżeli komunikat ma tytuł „opisowy” (słowo komunikat wchodzi w związki zgody lub rządu z innymi elementami tytułu) – zapis bez cudzysłowu, wszystkie wyrazy (włącznie z wyrazem komunikat) zapisujemy małą literą.
komunikat Komisji „Europejski program badań i innowacji w dziedzinie bezpieczeństwa”
komunikat Komisji w sprawie europejskiego program badań i innowacji w dziedzinie bezpieczeństwa
biała księga w sprawie roszczeń o naprawienie szkody wynikłej z naruszenia wspólnotowego prawa ochrony konkurencji
biała księga „Polityka w dziedzinie usług finansowych na lata 2005–2010”
Nazwy taryf, nomenklatur itp.
Nazwy zbiorów przepisów i norm (taryf celnych, kodeksów, nomenklatur itp.) mających formę dokumentu zapisujemy tak jak nazwy innych dokumentów, czyli pierwszy człon wielką literą, pozostałe – małymi. Zapis taki jest dopuszczalny również wtedy, gdy zbiór taki, o ugruntowanym znaczeniu, nie stanowi samodzielnego dokumentu, a jedynie część większego dokumentu ustanawiającego o innym tytule:
Nomenklatura scalona
Wspólnotowy kodeks celny
Akty prawne innych państw
W przypadku tłumaczenia nazw aktów prawnych innych państw należy je pisać małą literą:
niemiecka ustawa o kształceniu nr… z dnia… (nie jest to bowiem rzeczywisty tytuł, ale tłumaczenie; nazwa ustawy jest omówieniowa)
Konstytucja
Należy stosować te same zasady, które zostały omówione wyżej. W przypadku oficjalnych tytułów pierwszy wyraz należy pisać od wielkiej litery; nazwy zwyczajowe – małymi literami. Zatem:
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Konstytucja 3 maja
ale:
zgodność z konstytucją, w polskiej konstytucji
artykuł 53 konstytucji portugalskiej stanowi…
Części aktów prawnych
Zapis zgodnie z ogólną polską zasadą ortograficzną: w spisie treści – tytuły rozdziałów i innych części dokumentu od wielkiej litery ze względów graficznych (bo to początek wypowiedzenia, zatem: Część 1, Rozdział 2, Podrozdział 3); w tekście – od małych liter (w rozdziale VII, w tytule V, część III).
10.2.2. Tytuły czasopism
W tytułach czasopism, cykli wydawniczych i w nazwach wydawnictw seryjnych zapisujemy wielkimi literami wszystkie słowa, z wyjątkiem spójników i przyimków występujących wewnątrz tych nazw – niezależnie od tego, czy tytuł jest odmienny czy nie:
Gazeta Wyborcza
Po Prostu
To i Owo
Biblioteka Wiedzy o Prasie
Tak samo zapisujemy tytuły stałych dodatków (stały dodatek ma własną numerację i ukazuje się regularnie, w terminach znanych czytelnikom):
Niezbędnik Inteligenta
Duży Format
Podtytuły czasopism (czyli formuły następujące każdorazowo po tytule) i tytuły dodatków jednorazowych zapisujemy tak jak tytuły książek – wielką literą rozpoczyna się tylko pierwszy wyraz:
Tele Tydzień. Popularny magazyn telewizyjny
10.2.3. Nazwy kampanii i konkursów
W nazwach kampanii i konkursów, którym organizatorzy chcą nadać specjalny tytuł, piszemy wielkimi literami każdy człon nazwy:
Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej
konkurs otwarty EPSO – tłumacze konferencyjni; turniej badmintona
Tę samą zasadę należy stosować do europejskich „lat tematycznych” – rocznych kampanii informacyjnych poświęconych propagowaniu określonych zagadnień lub postaw i podobnych inicjatyw kulturalnych:
Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym
Europejski Rok Kreatywności i Innowacji
Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego
Europejskie Stolice Kultury
10.2.4. Nazwy wspólnot, instytucji, organów, komitetów, urzędów, władz
Zasady ogólne
Wszystkie człony oficjalnych nazw instytucji i organów (z wyjątkiem występujących wewnątrz nich przyimków, spójników i określeń typu: do spraw, imienia, pod wezwaniem, na rzecz, z wyjątkiem, w ramach, w dziedzinie, w zakresie, numer, nr itp.) należy pisać wielkimi literami:
Unia Europejska, Europejska Wspólnota Gospodarcza, Europejska Wspólnota Węgla i Stali, Europejska Wspólnota Energii Atomowej, Europejski Obszar Gospodarczy
Parlament Europejski, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejski Komitet Ekonomiczno‑Społeczny, Trybunał Obrachunkowy, Rada Unii Europejskiej, Komisja Wspólnot Europejskich; w tych znaczeniach także jednoczłonowe nazwy skrócone tych instytucji należy pisać wielką literą, czyli: Parlament, Trybunał, Rada, Komisja.
Sekretariat Generalny Rady (organ administracyjny)
Dyrekcja Generalna ds. Energii
Nazwy komitetów, czyli:
Komitet Stałych Przedstawicieli, Stały Komitet ds. Rolnictwa Ekologicznego, Komitet Zarządzający ds. Cukru, Komitet Zarządzający ds. Trzeciego Wieloletniego Programu na rzecz Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, Komitet ds. Ochrony Znaków Geograficznych i Nazw Pochodzenia Produktów Rolnych i Spożywczych
Nazwy komisji Parlamentu Europejskiego:
Komisja Budżetowa, Komisja Kontroli Budżetowej, Komisja Spraw Zagranicznych
Nazwy urzędów:
Urząd Publikacji Unii Europejskiej (Urząd Publikacji), Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych
Nazwy poszczególnych dyrekcji generalnych Komisji i nazwy stałych jednostek organizacyjnych, niezależnie od ich szczebla:
Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu, Dyrekcja D – Polityka Innowacji, Dyrekcja D – Technologie Informacyjne i Komunikacyjne (ICT) w dziedzinie Zaufania i Bezpieczeństwa w Sieci, Dział – Zagadnienia Prawne, Gospodarcze i Finansowe, Konkurencja
Małą literą jednakże zapiszemy wszystkie człony nazw komórek organizacyjnych – niezależnie od ich szczebla – jeżeli mają one charakter doraźny, tymczasowy (oczywiście z wyjątkiem nazw geograficznych, nazwisk itp.):
grupa ad hoc ds. migracyjnych
grupa ad hoc ds. przestępczości nieletnich we Francji
Urzędy jednoosobowe/nazwy godności
Nazwy godności współczesnych i historycznych oraz tytułów naukowych i zawodowych piszemy małymi literami:
prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, premier, wojewoda lubuski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, inżynier, król, książę, prezes, dyrektor
Nazwy urzędów jednoosobowych zapisujemy w aktach prawnych wielką literą:
akceptuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
zatwierdza Prezes Rady Ministrów
opinia Europejskiego Inspektora Ochrony Danych
Zgodnie ze zwyczajem można też zapisywać nazwy urzędów jednoosobowych wielką literą w tekstach innych niż akty prawne, pod warunkiem że nazwa taka odnosi się do konkretnej osoby i występuje w pełnym brzmieniu:
Jan Kowalski został powołany na stanowisko Wojewody Świętokrzyskiego.
Nazwy obcych instytucji
Praktyka dotycząca zapisu nazw obcych instytucji nie jest jednolita.
Trybunał Sprawiedliwości opowiada się za tym, by tłumaczenia nazw obcych instytucji traktować jako formy opisowe i zapisywać małymi literami. W swoich tekstach Trybunał Sprawiedliwości z reguły cytuje takie nazwy w brzmieniu oryginalnym z podaniem w nawiasach objaśnienia w języku polskim, zapisywanego małymi literami.
W pozostałych instytucjach podobny zapis (podanie nazwy oryginalnej plus objaśnienie w języku polskim zapisane małymi literami lub użycie w tekście polskiej nazwy opisowej – zapisanej małymi literami – i podanie w nawiasie nazwy oryginalnej) jest również możliwy:
Belgia wyznaczyła Organe Central pour la Saisie et la Confiscation (centralny urząd ds. zajmowania i konfiskaty mienia) utworzony na mocy prawa z dnia 26 marca 2003 r.
Od dnia 1 stycznia 2002 r. koszty tych testów pokryte były płatnościami zaliczkowymi ze strony belgijskiego urzędu ds. interwencji i refundacji (zwanego dalej „BIRB” – Bureau d’Intervention et de Restitution belge).
Jednak często zdarza się, że nazwa instytucji jest tłumaczona na język polski, a brzmienia oryginalnego się nie podaje. W takim wypadku tłumaczenie jest traktowane jak nazwa własna tejże instytucji i zapisywane wielkimi literami:
Po zbadaniu sprawy francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odrzuciło wniosek.
Tam, gdzie mowa jest o kategoriach instytucji (a nie ich konkretnych przykładach), obowiązują małe litery:
Wniosek o azyl rozpatruje ministerstwo spraw wewnętrznych państwa przyjmującego.
10.2.5. Twory o charakterze instytucji: fundusze, instrumenty, sieci
Nazwy zinstytucjonalizowanych form działalności (jak np. fundusze, instrumenty, sieci współpracy) ustanowionych na mocy aktu prawodawczego zapisujemy wielkimi literami (z wyjątkiem przyimków, spójników i wyrażeń przyimkowych):
Instrument Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa Jądrowego
Fundusz Solidarności Unii Europejskiej
Obok kryterium aktu ustanawiającego lub w sytuacjach gdy nie ma ono zastosowania, można posiłkować się kryterium uzupełniającym (instytucja de facto): Ugruntowane nazwy struktur, takich jak fundusze, instrumenty lub sieci współpracy, funkcjonujących w praktyce lub postrzeganych jako instytucje, można zapisywać wielkimi literami.
Na to, czy dany twór funkcjonuje lub jest postrzegany jako instytucja, wskazują takie przesłanki, jak: istnienie struktur organizacyjnych, aktywna działalność (np. organizowanie imprez, prowadzenie strony internetowej), a także względnie stały charakter (w odróżnieniu od struktur ad hoc):
grupa doradcza ad hoc ds. ładu korporacyjnego
grupa robocza ds. substancji chemicznych w zabawkach
10.2.6. Systemy, obszary, przestrzenie
Podobnie jak w punkcie poprzednim, pisownia zależy od tego, czy mamy do czynienia z oficjalnymi nazwami instytucji lub nazwami tworów postrzeganych jako takie (wielkie litery), czy nie (małe litery) – obowiązuje kryterium aktu ustanawiającego, ewentualnie uzupełnione o kryteria instytucji de facto. Różnica polega jedynie na tym, że odsetek określeń niebędących nazwami instytucji jest tu zdecydowanie większy. W przypadku obszarów i przestrzeni z reguły stosujemy zapis małymi literami, z wyjątkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego:
europejski obszar szkolnictwa wyższego
europejska przestrzeń sprawiedliwości
Nazwy systemów mających charakter instytucji zapisujemy wielkim literami, w odróżnieniu od systemów rozumianych jako zespoły powiązanych ze sobą elementów, rozwiązania techniczne itp. W szczególności istnienie obcojęzycznego skrótowca na oznaczenie połączenia ze słowem system nie wystarcza, by uznać, że mamy do czynienia z nazwą instytucji zapisywaną wielkimi literami:
Europejski System Banków Centralnych (instytucja utworzona na mocy protokołu nr 4 do traktatów)
system informacyjny Schengen (platforma wymiany danych)
10.2.7. Partnerstwo Wschodnie – i inne analogiczne struktury
Nazwę Partnerstwo Wschodnie piszemy wielkimi literami, uznając, że jest to nazwa jednej, zorganizowanej formy współpracy. Określenie to nosi wyraźne znamiona nazwy własnej.
10.2.8. Nazwy unijnych programów
Jeżeli program ma tytuł „hasłowy” (tytuł stanowi samodzielną całość składniową, mogącą funkcjonować niezależnie od słowa program) – tytuł ten zapisujemy w cudzysłowie, pierwszy wyraz wielką literą; wyraz program (wraz z ewentualnymi przydawkami) nie jest wtedy uważany za część nazwy programu, pozostaje przed cudzysłowem i jest zapisywany małą literą.
Jeżeli program ma tytuł „opisowy” (słowo program wchodzi w związki zgody lub rządu z innymi elementami tytułu) – zapis bez cudzysłowu, wyraz program stanowi część jego nazwy, a pierwszy wyraz nazwy jest zapisywany wielką literą:
program „Młodzież w działaniu”
trzeci program „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw”
Siódmy program ramowy na rzecz badań
Program działania z Nairobi na rzecz rozwoju i wykorzystania nowych i odnawialnych źródeł energii
Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP)
10.2.9. Strategie, unie
Jeżeli od słowa strategia rozpoczyna się pełna nazwa dokumentu, należy stosować zasadę zapisu pierwszego słowa tytułu od wielkiej litery. Jeżeli jest jednak częścią nazwy niepełnej (obiegowej) lub określa jakąś ideę lub proces – jak w przypadku słowa unia – to należy wszystkie człony zapisać małą literą:
Strategia rozwoju energetyki odnawialnej (to pełna nazwa dokumentu, zatem pierwszy człon należy pisać wielką literą)
ale:
strategia lizbońska (to nazwa obiegowa)
strategia rozszerzenia z Essen (nazwa obiegowa)
unia gospodarcza i walutowa (to obszar ekonomiczny, a nie geograficzny, dlatego zasadny jest zapis małymi literami), podobnie: strefa euro (jednolity obszar płatności w euro)
unia ekonomiczna
unia celna
10.2.10. Prezydencja
Określenie prezydencja zapisujemy niezależnie od kontekstu małą literą.
10.2.11. Nazwy polityk
Polityka to nazwa idei, nie dokumentów, więc właściwy jest zapis małymi literami:
wspólna polityka transportowa, polityka azylowa, polityka edukacyjna, polityka gospodarcza,
wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, europejska polityka bezpieczeństwa i obrony,
wspólna polityka rolna
10.2.12. Nazwy geograficzne
Wyrazy, które określają typ obiektu geograficznego lub administracyjnego, ale nie wchodzą w skład właściwej nazwy, piszemy małymi literami:
państwo Watykan, miasto Kopenhaga, jezioro Gopło, wyspa Uznam, kanał La Manche
Jeśli natomiast nazwa gatunkowa wchodzi w zakres nazwy własnej, oba człony zapisujemy wielkimi literami:
Góra Kościuszki, Rzeka Świętego Wawrzyńca, Wyspa Wielkanocna, Kanał Augustowski
Przymiotniki: północny, południowy, zachodni, wschodni pisze się wielką literą, jeśli stanowią integralną część nazwy geograficznej, nazwy państwa albo innej jednostki terytorialnej lub administracyjnej, a małą literą, kiedy tylko określają część terytorium.
W nazwach geograficznych przymiotniki te stoją zwykle po rzeczowniku (z nielicznymi wyjątkami), przyjęło się zatem zapisywanie ich przed rzeczownikiem dla oznaczenia części terytorium:
Europa Zachodnia, Europa Wschodnia, Europa Środkowa
Zwiedziłem zachodnią Europę (= zachodnią część Europy).
Nazwy geograficzne:
Przylądek Północny, Beskidy Zachodnie, Morze Północne, Republika Południowej Afryki, Timor Wschodni
Część terytorium:
zachodnie Karkonosze, południowa Azja, wschodnia Polska, połowy na północnym Atlantyku
10.2.13. Witryny i portale internetowe
W nazwach witryn i portali internetowych zapisujemy wielkimi literami wszystkie słowa, z wyjątkiem spójników i przyimków występujących wewnątrz tych nazw:
Portal Funduszy Europejskich
Wiedza i Edukacja
10.2.14. Nazwy arabskie
W słowach arabskich rodzajnik określony al- (i jego odmiany: ad-, an-, ar-, as-, asz-, at-, az-) zapisuje się:
al-kaida (= baza)
Al-Kaida (= Baza)
Jeśli nazwa własna składa się z dwóch słów, to rodzajnik przed drugim słowem zapiszemy małą literą:
Hafiz al-Asad
10.2.15. Nazwy członków społeczności wyznaniowych
Nazwy członków społeczności wyznaniowych zapisujemy małymi literami:
talib, chrześcijanin, ewangelik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
» niechaj ci sie darzy«zdrawiam«