§ 3-402. PODPISANIE PRZEZ PRZEDSTAWICIELA.
Karty podstawowe
(a) Jeżeli osoba działająca lub rzekomo działająca jako przedstawiciel podpisuje dokument, składając podpis pod nazwiskiem osoby reprezentowanej lub nazwiskiem podpisującego, osoba reprezentowana jest związana podpisem w takim samym stopniu, w jakim byłaby związana podpisem, gdyby podpis znajdował się na zwykłej umowie. Jeśli osoba reprezentowana jest związana, podpis przedstawiciela jest "autoryzowanym podpisem osoby reprezentowanej" i osoba reprezentowana jest odpowiedzialna za dokument, niezależnie od tego, czy jest w nim określona, czy nie.
(b) Jeżeli przedstawiciel podpisuje się imieniem i nazwiskiem przedstawiciela na dokumencie, a podpis jest upoważnionym podpisem osoby reprezentowanej, obowiązują następujące zasady:
(1) Jeżeli z formy podpisu wynika jednoznacznie, że podpis został złożony w imieniu osoby reprezentowanej, która jest wskazana w dokumencie, przedstawiciel nie ponosi odpowiedzialności z tytułu tego dokumentu.
(2) Z zastrzeżeniem podsekcji c), jeżeli (i) forma podpisu nie wskazuje jednoznacznie, że podpis został złożony w charakterze przedstawiciela lub (ii) osoba reprezentowana nie jest wskazana w dokumencie, przedstawiciel ponosi odpowiedzialność z tytułu dokumentu urzędowego wobec posiadacza we właściwym czasie, który przyjął dokument bez powiadomienia, że przedstawiciel nie miał być odpowiedzialny z tytułu dokumentu. W odniesieniu do każdej innej osoby, pełnomocnik ponosi odpowiedzialność z tytułu dokumentu, chyba że pełnomocnik udowodni, że pierwotne strony nie zamierzały, aby pełnomocnik ponosił odpowiedzialność z tytułu dokumentu.
(c) Jeżeli przedstawiciel podpisze się nazwiskiem przedstawiciela jako wystawca czeku bez wskazania statusu przedstawiciela, a czek jest płatny z konta osoby reprezentowanej, która jest wskazana na czeku, podpisujący nie ponosi odpowiedzialności za czek, jeżeli podpis jest upoważnionym podpisem osoby reprezentowanej.
§ 3-401. PODPIS.
(a) Osoba nie ponosi odpowiedzialności na dokumencie, chyba że (i) osoba ta podpisała dokument lub (ii) osoba ta jest reprezentowana przez agenta lub przedstawiciela, który podpisał dokument, a podpis jest wiążący dla reprezentowanej osoby zgodnie z sekcją 3-402.
(b) Podpis może być złożony (i) ręcznie lub za pomocą urządzenia lub maszyny; oraz (ii) przy użyciu dowolnego nazwiska, w tym nazwiska handlowego lub przybranego, lub słowa, znaku lub symbolu wykonanego lub przyjętego przez osobę z aktualnym zamiarem uwierzytelnienia pisma.
§ 3-403. PODPIS NIEUPRAWNIONY.
Karty podstawowe
(a) O ile niniejszy artykuł lub artykuł 4 nie stanowią inaczej, nieautoryzowany podpis jest nieskuteczny, chyba że jako podpis nieautoryzowanego podpisującego na korzyść osoby, która w dobrej wierze płaci za dokument lub przyjmuje go za wartość. Nieupoważniony podpis może być ratyfikowany dla wszystkich celów niniejszego artykułu.
(b) Jeżeli podpis więcej niż jednej osoby jest wymagany do złożenia autoryzowanego podpisu organizacji, podpis organizacji jest nieautoryzowany, jeżeli brakuje jednego z wymaganych podpisów.
(c) Na odpowiedzialność cywilną lub karną osoby, która złożyła nieautoryzowany podpis, nie ma wpływu żaden przepis niniejszego artykułu, który sprawia, że nieautoryzowany podpis jest skuteczny do celów niniejszego artykułu.
§ 3-103. DEFINICJE.
(a) W niniejszym artykule
(1) "Akceptant" oznacza odbiorcę, który zaakceptował czek.
(2) "Rachunek konsumencki" oznacza rachunek założony przez osobę fizyczną przede wszystkim do celów osobistych, rodzinnych lub domowych.
(3) "Transakcja konsumencka" oznacza transakcję, w której osoba fizyczna zaciąga zobowiązanie przede wszystkim do celów osobistych, rodzinnych lub związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.
(4) "Odbiorca" oznacza osobę, której zlecono dokonanie płatności w poleceniu wypłaty.
(5) "Osoba ciągnąca" oznacza osobę, która podpisuje się lub jest określona w projekcie jako osoba zlecająca płatność.
(6) [zastrzeżone]
(7) "Wnoszący" oznacza osobę, która podpisuje lub jest określona w wekslu jako osoba zobowiązująca się do zapłaty.
(8) "Zlecenie" oznacza pisemne polecenie zapłaty pieniędzy podpisane przez osobę wydającą polecenie. Polecenie może być skierowane do dowolnej osoby, w tym do osoby wydającej polecenie, lub do jednej lub więcej osób łącznie lub alternatywnie, ale nie kolejno. Upoważnienie do zapłaty nie jest zleceniem, chyba że osoba upoważniona do zapłaty otrzyma również polecenie zapłaty.
(9) "Zwykła staranność" w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą oznacza przestrzeganie rozsądnych standardów handlowych, obowiązujących na obszarze, na którym znajduje się dana osoba, w odniesieniu do działalności, którą ta osoba prowadzi. W przypadku banku, który przyjmuje instrument do przetwarzania w celu pobrania należności lub dokonania płatności w sposób zautomatyzowany, racjonalne standardy handlowe nie wymagają od banku badania instrumentu, jeśli zaniechanie badania nie narusza ustalonych procedur banku, a procedury banku nie odbiegają w sposób nieuzasadniony od ogólnych zwyczajów bankowych, które nie zostały zatwierdzone w niniejszym artykule lub w art. 4.
(10) "Strona" oznacza stronę instrumentu.
(11) "Główny dłużnik" w odniesieniu do instrumentu oznacza stronę, która została przyjęta lub inną stronę instrumentu, w stosunku do której dłużnik wtórny ma prawo regresu na mocy niniejszego artykułu.
(12) "Przyrzeczenie" oznacza pisemne zobowiązanie do zapłaty pieniędzy podpisane przez osobę zobowiązującą się do zapłaty. Potwierdzenie zobowiązania przez dłużnika nie jest przyrzeczeniem, chyba że dłużnik również zobowiązuje się do spłaty zobowiązania.
(13) "Udowodnić" w odniesieniu do faktu oznacza sprostać ciężarowi ustalenia faktu (sekcja 1-201(b)(8)).
(14) [zastrzeżone]
(15) "Remitent" oznacza osobę, która nabywa instrument od jego emitenta, jeśli instrument ten jest płatny na rzecz zidentyfikowanej osoby innej niż nabywca.
(16) "Pozycja konsumencka wytworzona zdalnie" oznacza pozycję zaciągniętą na rachunku konsumenckim, która nie została wytworzona przez bank płatnika i nie jest opatrzona odręcznym podpisem podszywającym się pod podpis remitenta.
(17) "dłużnik wtórny" w odniesieniu do instrumentu oznacza: a) indosanta lub stronę przyjmującą, b) remitenta posiadającego zobowiązanie opisane w sekcji 3-414 lit. d) lub c) każdą inną stronę instrumentu, która ma roszczenie zwrotne wobec innej strony instrumentu zgodnie z sekcją 3-116 lit. b).
(b) Inne definicje mające zastosowanie w niniejszym artykule i sekcjach, w których się pojawiają, są następujące
"Przyjęcie" sekcja 3-409
"Strona zakwaterowana" sekcja 3-419
"strona przyjmująca" sekcja 3-419
"Rachunek" sekcja 4-104
"Zmiana" Sekcja 3-407
Sekcja 3-205 "Nieprawidłowe indosowanie" Sekcja 3-205
Sekcja 3-205 "Odpisy in blanco" Sekcja 3-205
"Czek gotówkowy" Sekcja 3-104
"Świadectwo depozytowe" Sekcja 3-104
"Czek potwierdzony" Sekcja 3-409
"Czek" Sekcja 3-104
"Świadczenie wzajemne" Sekcja 3-303
"Weksel" sekcja 3-104
"Posiadacz we właściwym czasie" Sekcja 3-302
"Instrument niekompletny" Sekcja 3-115
"Indorsement" sekcja 3-204
"Indosatariusz" Sekcja 3-204
Sekcja 3-104 "Instrument" Sekcja 3-104
"Emisja" dział 3-105
"Emitent" sekcja 3-105
"Instrumenty zbywalne" Sekcja 3-104
"Negocjacje" Sekcja 3-201
"Notatka" rozdz. 3-104
"Płatne w określonym czasie" rozdz. 3-108
"Płatne na żądanie" § 3-108
"Płatne na okaziciela" § 3-109
3-109 "Płatne na zamówienie" Section 3-109
"Płatność" Sekcja 3-602
"Osoba uprawniona do egzekwowania" Sekcja 3-301
"Przedstawienie" Sekcja 3-501
"Ponowne przejęcie" Sekcja 3-207
"Specjalna adnotacja" Sekcja 3-205
"Czek płatniczy" Sekcja 3-104
"Przeniesienie dokumentu" Sekcja 3-203
"Czek podróżny" Sekcja 3-104
"Wartość" Sekcja 3-303
(c) Do niniejszego artykułu mają zastosowanie następujące definicje zawarte w innych artykułach:
"Dzień bankowy" Sekcja 4-104
"Izba rozliczeniowa" Sekcja 4-104
"Bank inkasujący" Sekcja 4-105
"Bank depozytariusz" Sekcja 4-105
"Documentary draft" sekcja 4-104
"Bank pośredniczący" Sekcja 4-105
"Pozycja" Sekcja 4-104
"Bank płatnik" Sekcja 4-105
Sekcja 4-105 "Zawieszenie płatności" Sekcja 4-104
(d) Ponadto artykuł 1 zawiera ogólne definicje oraz zasady konstrukcji i interpretacji mające zastosowanie w całym niniejszym artykule.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
» niechaj ci sie darzy«zdrawiam«