Tu i Teraz

,,Boże, Ci wszyscy, którzy tu bywają, czego nam życzą, niechaj sami mają”. Praw Wszelkich Zastrzeżono: UCC 1 - 308; 3 - 402; Bez uprzedzeń/bez regresu; kopia i autoryzacja nigdy na wynajem; copyright/copyclaim. :ⰽⱃⰸⰻⱄⰸⱅⱁⱇ ~ ⱂⰹⱁⱅⱃ )}][{( ⰂⰂⰀCⰎⰀⰂⰂ - Ⱇⰰⰱⰹcⱈ ©®™

💡 Złota zasada 💡


                 






💡 Złota zasada 💡

Złota zasada – często określana jako „traktuj innych tak, jak chcesz być traktowany” – jest popierana przez wszystkie wielkie religie świata; Jezus , Hillel i Konfucjusz użyli go do podsumowania swoich nauk etycznych. Idea ta od wieków wywiera wpływ na ludzi z bardzo różnych kultur. Te fakty sugerują, że złota zasada może być ważną prawdą moralną.


Rozważ przykład użycia reguły. W 1963 r. prezydent USA John Kennedy odwołał się do złotej zasady w przemówieniu przeciwko segregacji w czasie pierwszego naboru czarnych na University of Alabama. Poprosił białych, aby zastanowili się, jak by to było być traktowanym jako obywatel drugiej kategorii ze względu na kolor skóry. Biali zostali poproszeni o wyobrażenie sobie, że są czarni – i powiedziano im, że nie mogą głosować, chodzić do najlepszych szkół publicznych, jeść w większości publicznych restauracji ani siedzieć przed autobusem. Czy biali byliby zadowoleni z takiego traktowania? Był pewien, że nie — a jednak tak traktowali innych. Powiedział, że „sednem pytania jest… czy będziemy traktować naszych rodaków tak, jak sami chcemy być traktowani”. To ilustruje, jak Zamiana miejsc ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia złotej zasady.


Złotą zasadę najlepiej interpretować jako powiedzenie: „ Traktuj innych tylko tak, jak zgadzasz się na traktowanie w tej samej sytuacji. ” Aby to zastosować, wyobraź sobie siebie na końcu akcji dokładnie w miejscu drugiej osoby (co obejmuje posiadanie upodobań i niechęci drugiej osoby). Jeśli zachowujesz się w określony sposób wobec kogoś innego, a mimo to nie chcesz być traktowany w ten sam sposób w tych samych okolicznościach, to naruszasz tę zasadę.


Aby właściwie zastosować złotą zasadę, potrzebna jest wiedza i wyobraźnia. Musimy wiedzieć, jaki wpływ nasze działania mają na życie innych. I musimy być w stanie wyobrazić sobie siebie, żywo i dokładnie, na miejscu drugiej osoby na końcu akcji. Mając wiedzę, wyobraźnię i złotą zasadę, możemy zrobić duży postęp w naszym moralnym myśleniu.


Złotą zasadę najlepiej postrzegać jako zasadę spójności. Nie zastępuje zwykłych norm moralnych. Nie jest to niezawodny przewodnik, według którego czyny są dobre lub złe; nie daje wszystkich odpowiedzi. Nakazuje jedynie spójność — że nasze działania (w stosunku do innych) nie są niezgodne z naszymi pragnieniami (w kierunku działania w odwrotnej sytuacji). Testuje naszą moralną spójność i zgodność . Jeśli naruszamy złotą zasadę, naruszamy ducha sprawiedliwości i troski, które leżą u podstaw moralności. Złota zasada jest konieczna, ale niewystarczająca podstawa uniwersalnego kodeksu moralnego.


Złota zasada, zakorzeniona w wielu kulturach świata, dobrze nadaje się jako standard, do którego różne kultury mogą się odwoływać w rozwiązywaniu konfliktów. W miarę jak świat staje się coraz bardziej połączony i ewoluuje w kierunku jednej, oddziałującej na siebie globalnej społeczności, potrzeba takiego wspólnego standardu staje się coraz pilniejsza. Jest to istotny krok w naszej drodze ku osiągnięciu globalnej perspektywy. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

» niechaj ci sie darzy«zdrawiam«

WEJRZYJ POLECANE RADOMOŚCI

wszystkie umowy były i są od samego początku ab initio nieważne ...

 Nemo·Me·Impune·Lacessit· „Albowiem nic możemy uczynić przeciw Prawdzie, albowiem dla Prawdy" ... ab initio do wszystkich wszelkich umó...

≈ Radomość ~